کارگردان و نویسنده ی مشهدی فیلم جشن تولد، با استاندار خراسان رضوی دیدار کرد.
اردیبهشت 1, 1396
رونمایی از «شمرهای زمان» در رسانه ملی/ پخش مستند محبوب مردم در ماه عسل
بهمن 30, 1396

فیلم سینمایی «جشن تولد» به کارگردانی عباس لاجوردی، مستندساز ایرانی در دست ساخت است که به بیان مسائل مذهبی و انسانی در سوریه می‌پردازد.

به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری فارس، این فیلم داستان خانواده سوری را روایت می‌کند که شب جشن تولد فرزندشان به نام «رقیه» است

این شب و جشن آنها مصادف می‌شود با حمله تکفیری‌ها به دمشق و حرم حضرت زینب(س) که باعث می‌شود این خانواده شیعه به همراه همسایه اهل سنتشان از خانه به سمت محل امنی فرار کنندو مقصدشان حرم امن حضرت زینب(س) است، در این مسیر با دو ایرانی که برای زیارت به اتفاق خانواده آمده‌اند آشنا می‌شوند، زمانی در جنگ ایران و عراق در خرمشهر از شهرشان دفاع می‌کردند در مسیر رسیدن به حرم در بین راه به یک کلیسا پناه می‌برند و در مسیر اتفاقاتی برای این گروه رخ می‌دهد.

 

این فیلم برای اهل بیت(ع) و مردم مظلوم سوریه در قالب یک فیلم جذاب سینمایی، کاملاً مذهبی و انسانی ساخته شده است. به گفته هنرمندان بزرگ و مطرح سوری، «جشن تولد» جدی‌ترین فیلم در خصوص اتفاقات سوریه و مقاومت در این کشور است. شاید بعد از حضور لاجوردی(کارگردان) در برنامه ماه عسل امسال خیلی‌ها انتظار داشتند وی مستند جدیدی بسازد اما به دلیل اینکه احساس کرد در این مقطع حساس باید این وظیفه دینی، انسانی و ارزشی را انجام دهد به ساخت این فیلم سینمایی روی آورده است.

لاجوردی می‌گوید: متأسفانه نهادهای فرهنگی که وظیفه و بودجه‌شان برای این گونه فعالیت‌های فرهنگی هنری تعریف شده است علی‌رغم تقاضا کمک نکردند و ما را با این فیلم سرشار از فرهنگ مقاومت و وحدت وذهبی و دینی تنها گذاشتند. لذا فیلم جدی و سخت «جشن تولد» با بودجه شخصی بنده و دو نفر از دوستانم آقایان نصرت نوری و عباس فاتح که تهیه کننده کار هستند ساخته شد.

مهدی فیوضی کارگردان و احمد کاوری ایفای نقش و بازیگردانی این اثر را برعهده داشتند. همچنین فرهاد محمودی تصویر بردار، عظیم محمدی طراح جلوه‌های ویژه، طراح گریم داریوش صالحیان، طراح صحنه و لباس علی مربی، بازیگران احمد کاوری، علی رام نورایی، خانم نادی خوری ستاره سینمای عرب و سوریه، امیه ملس، علی صطوف و بازیگران توانایی از سوریه، لاجوردی را همراهی کرده‌اند.

تدوین این کار برای جشنواره فیلم فجر آماده خواهد شد. با توجه به شرایط سخت و خطرناک فیلم حرفه‌ای و خوبی ساخته شد.

انتهای پیام/